Kayıt Ol

  ya da  

Giriş Yap

Python'da Değişkenler


python değişkenler

Yazar: gokmeneskin | Görüntülenme: 3991 | Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2018Diğer programlama dillerinde olduğu gibi python’da da verilerimizi hafızada tutabilmek için değişkenleri kullanırız. Gelin konuyu beraberce inceleyelim.


Yaptığımız işlemlerin sonucunu ya da verileri hafızada saklayabilmek için kullandığımız değişkenler python’da tip belirtmeden saklanabilmektedir. Demek istediğim saklamak istediğiniz veri tipine özel bir değişken tipi belirterek değişken tanımlamanıza python’da gerek yoktur.

 

Python’da değişkene veri atamak için “=” (eşittir) işareti kullanılır. Örneğin;

 

 


$ isim = 'gökmen'
       

 

 

Yukarıdaki örnekte isim adlı bir değişken tanımlayarak “gökmen” diye bir değer atamış olduk. Veri tipinin değişkende özellikle belirtilmesi gereken programlama dillerinde “ string isim = 'gökmen' ” diye kodlamız gerekirdi. Dolayısıyla isim değişkeninize 1.2 değerini atamanıza izin vermeyecekti. Python’da da değişkenlerin tipi olmasına rağmen kod yazımında özellikle belirtilmez ve böylelikle başka değişken tiplerini de aynı değişkene atamanıza izin verir.

 

 


a = 'yeni bir değişken' #string
a = 2 #integer
a = 1.2f #float
a = datetime.datetime.now() #datetime
a = ‘2018-02-22 15:59:00.000’ #datetime
a = ‘2018-02-22’ #date
a = True #boolean
       

 

 

Veri Tipleri Nelerdir?

 

 

Yukarıda verdiğim örnekleri açıklayarak işe başlayayım.

 

string: karakter dizisi (yazı)

integer: tam sayı

float: ondalıklı sayı

datetime: tarih ve zaman

date: tarih

boolean: doğru/yanlış (mantıksal değişken)

 

Değişkenlerde direk olarak veri atayabileceğimiz gibi yaptığımız bir işlemin sonucunu da değişkene atayabiliriz. Örneğin;

 

 


a = 1
b = 2
c = a + b
d = a < b
       

 

 

Yukarıdaki örnekte c değişkenimiz a + b işleminin sonucu olan 3 tam sayısını hafızada tutarken d değişkeni a b’den küçük olduğu için True (doğru -> boolean) değerini hafızada tutmaktadır.

 

 

Değişken tanımlamak ve kullanmak bir programlama dilinde başlanabilecek ilk ders ve yöntemdir. Bu yazının ilk defa programlamaya başlayanlar için faydalı olmasını umuyorum. Sonraki yazılarımda da programlama anlatabilmek için sürekli değişkenlerden faydalanacağım. Siz de bu konuya ilgi duyuyorsanız python ile ilgili yazılarımı okumaya devam etmenizi öneririm. Kalın sağlıcakla…

 

En son değişiklik: 26 Şubat 2018