Kayıt Ol

  ya da  

Giriş Yap

Wikipedia Türkiye'yi Özledi


Wikipedia Türkiye'yi Özledi

Yazar: gokmeneskin | Görüntülenme: 3051 | Eklenme Tarihi: 06 Mart 201810 ay önce IŞİD ile ilgili paylaşımlar nedeniyle Ankara Wikipedia'nın Türkiye'den erişimini engellemişti. İlgili yazıların kaldırılmasıyla tekrar açılabileceğini ifade eden Türk yetkililerin isteklerine cevap verilmediği için 10 aydır Wikipedia'ya erişemiyoruz.


Açık kaynaklı ansiklopedi kavramını dünyaya tanıtan Wikipedia'ya 10 aydır Türkiye'den erişim sağlamak mümkün değil. Terör örgütü IŞİD ile ilgili paylaşımlar konusundaki hassaslığımıza cevap vermediler ve yazıları kaldırmadılar. Bir sabah uyandık ki wikipedia erişime engelli.

Wikipedia Açılacak Mı?

#WeMissTurkey kampanyasını Facebook üzerindeki resmi Wikipedia hesabından başlatılar. Türkiye'deki 80 milyon insanın Wikipedia'dan mahrum kaldığını ve görüşlerimizi #WeMissTurkey hashtag'i üzerinden belirtmemizi istiyorlar. Aslında talebimiz basit, ne kadar açık kaynaklı ansiklopedi de olunsa terör örgütlerinin sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımların engellenmesi.

Bu konuda siz de Facebook üzerinden #WeMissTurkey hastag'i ile paylaşımları yaparak Wikipedia'ya önerilerinizi iletebilirsiniz.